Aktywizacja uczniów

Today663
Yesterday1536
This week7131
This month41494
Total1397803

 

Zapraszamy na nową stronę PSP 33: www.psp33.opole.pl 

-------------------------------------------------------------------------------------------

Poznaj grzyby - unikniesz zatrucia

th_grzyby_099.jpg   Dzięki uprzejmości Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Opolu uczniowie naszego gimnazjum - klasy I a i I c wraz z kołem ekologicznym mogli obejrzeć przepiękną wystawę grzybów jadalnych i trujących występujących w Polsce.  Zbieranie grzybów w naszym kraju było i jest popularne, a spożywanie ich jest tradycyjnym zwyczajem żywieniowym polskiego społeczeństwa. Grzyby są chętnie spożywane przez ludzi ze względu na walory smakowe i zapachowe . Pobyt w lesie jest także bardzo dobrą formą aktywnego wypoczynku. Jednak w naszych lasach rośnie wiele gatunków grzybów o różnej toksyczności . Wśród nich występują grzyby trujące, jadalne i niejadalne . Szczególnie niebezpieczne są grzyby trujące , które mogą stać się przyczyną śmiertelnych zatruć pokarmowych . Aby uniknąć tak poważnych zagrożeń dla życia i zdrowia , należy zbierać tylko te grzyby, które bardzo dobrze znamy.

W czasie trwania wystawy młodzież zapoznała się z podstawowymi zasadami jakie obowiązują w trakcie zbierania grzybów. Oto one:

1. Nie zbieramy grzybów bardzo młodych, starych, przejrzałych , a także gatunków, których nie znamy.

2. Wśród grzybów blaszkowych znajdują się najniebezpieczniejsze grzyby trujące , zwłaszcza wśród gatunków o białych i brązowych blaszkach (np. muchomory, zasłonki).

3. Niedoświadczeni grzybiarze powinni zabierać do jedzenia tylko grzyby rurkowe ( np. borowiki,podgrzybki, koźlarze , maślaki) a spośród nich unikać takich , które mają czerwony spód kapelusza.

4. Nie niszczymy trujących grzybów, ponieważ potrzebne są w ekosystemie leśnym.

5. Nie oceniamy grzybów nam nieznanych na podstawie smaku, ponieważ – przykładowo – śmiertelnie trujący muchomor sromotnikowi ma smak łagodny, nie wyróżniający się niczym szczególnym.

6. Nie wierzymy także starym przesądom mówiącym o ciemnieniu cebuli, czernieniu srebrnej łyżki, włożonej do potrawy z grzybów, co miałoby świadczyć o tym, że jest ona sporządzona z gatunków grzybów niejadalnych czy trujących.

   Uczniowie usłyszeli także w jaki sposób należy przyrządzać i spożywać potrawy z grzybów, aby nie zagrażały życiu ludzkiemu, a jeśli już jest podejrzenie o zatrucie grzybami ,to co należy zrobić, aby pomóc choremu . Tak świetnie przygotowani mogą wyruszyć na jesienny spacer po lesie …