SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA 2011

p1060533 p1060533
p1060534 p1060534
p1060539 p1060539
W tym roku, w dniu 16 września (piątek), będziemy uczestniczyć w akcji " Sprzątanie Świata - Polska " -jako szkoła - już po raz dwunasty. To, że prawie każdy słyszał o tej akcji, że kilka milionów Polaków czynnie w niej uczestniczyło, można poczytać za wielki sukces. Ale największym osiągnięciem jest budzenie się społecznej świadomości i zainicjowanie wielu pożytecznych dla naszego środowiska przedsięwzięć. Wszystko to miało niemały wpływ na powstanie ustaw o odpadach oraz o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Co to jest " Sprzątanie Świata " ?

Idea " sprzątania " jest bardzo prosta. Polega na tym, że grupy ochotników oczyszczają wyznaczony teren ze śmieci i odpadów. Wybieramy takie miejsca, w których licznie gromadzą się ludzie, jak np. parki i drogi publiczne, plaże, rzeki i jeziora. Zebrane śmieci winny być następnie właściwie posegregowane i poddane recyklingowi. My zwykle sprzątamy teren naszej szkoły i najbliższą okolicę.

W tym roku tematem przewodnim są lasy.

Jako że nasza szkoła znajduje się w mieście - brak w sąsiedztwie lasów, ale naszą tradycją jest branie w niej udziału klas pierwszych.

Tradycyjnie sprzątamy też teren naszej szkoły.

W najbliższy piątek 16 września na lekcji ustalonej lekcji pierwszoklasiści wyjdą na teren szkoły otaczający budynek szkoły.

PROSZĘ WSZYSTKICH PIERWSZOKLASISTÓW O ZABRANIE ZE SOBĄ Z DOMÓW W TYM DNIU JEDNORAZOWYCH WORECZKÓW - REKLAMÓWEK ZASTĘPUJĄCYCH RĘKAWICE.

" Sprzątanie Świata " nie jest jednodniową akcją. Ma pomóc w wyrobieniu właściwych postaw i zachowań, które powinny stać się stylem naszego życia.

Cele akcji " Sprzątanie Świata " są następujące:

•· skupienie mieszkańców całego globu wokół prostej metody poprawienia stanu ich środowiska naturalnego

•· zwrócenie uwagi międzynarodowych środków przekazu, rządów, środowisk przemysłowych i władz lokalnych na problemy ochrony środowiska, a zwłaszcza na konieczność ograniczania ilości odpadów, ich składowania i przetwarzania.

Centrum akcji" Sprzątanie Świata " znajduje się w Sydney w Australii. Problemy ochrony środowiska są różne w różnych punktach globu i tylko sami mieszkańcy są w stanie ocenić, co jest dla nich najważniejsze.

Od 1993 roku " Clean Up the World " jest akcją Światową. W Polsce pod hasłem "Sprzątanie Świata - Polska" odbywa się od 1994 roku.

Maciej Gołąbek