Aktywizacja uczniów

Today746
Yesterday2068
This week5678
This month40041
Total1396350

 

Zapraszamy na nową stronę PSP 33: www.psp33.opole.pl 

-------------------------------------------------------------------------------------------

Elektrownie wodne

W Brzegu:

Elektrownia wodna stanowi element brzeskiego węzła wodnego na rzece Odra w miejscowości Brzeg, gmina Brzeg, województwo opolskie. Dawniej była to siłownia, która pracowała na potrzeby garbarni. Za datę uruchomienia elektrowni wodnej w Brzegu przyjmuje się rok 1923. Część starego wyposażenia elektrowni (hydrozespół z turbiną Francisa) przekazano do Muzeum Wsi Opolskiej, jako eksponat do powstającego Muzeum Odry. W elektrowni pracuje jeden turbozespół z turbiną Francisa produkcji firmy J.M Voith i generatorem firmy Siemens Schucker Werke – SSW.

Typ elektrowni: przepływowa.

 

 

W Głebinowiu:

Elektrownię wodną uruchomiono w 1971 roku w miejscowości Nysa, województwo opolskie.

Elektrownia jest elementem zbiornika – Jeziora Nyskiego na rzece Nysa Kłodzka powstałego w latach 1965 – 1972. Powierzchnia zbiornika wynosi 2040 ha, długość 2,3 km, szerokość 2 km, pojemność 114 mln m3. Zbiornik jest wykorzystywany nie tylko do produkcji energii elektrycznej, ale również do żeglugi (wody ze zbiornika są dostarczane do Odry w czasie niżówek), turystyki i rekreacji, a także do wyrównywania odpływu ze zbiornika Otmuchowskiego. W elektrowni wodnej pracują dwa hydrozespoły o osiach poziomych z turbinami Kaplana firmy Ganz Mavag oraz generatorami tej samej firmy.

Typ elektrowni: zbiornikowa.

 

 

W Kopinie:

Elektrownia wodna znajduje się w miejscowości Zwanowice, gmina Skarbimierz, województwo opolskie. Jest elementem węzła wodnego na rzece Odra. Elektrownia pracuje przepływowo, wykorzystując piętrzenie stopnia wodnego śluzy żeglugowej Iwanowice, i jest zasilana wodą płynącą kanałem o długości 220 m - równoległym do śluzy. Elektrownię uruchomiono w 1923 roku, a ze względu na rolniczy charakter okolicznych terenów - była ona wykorzystywana głównie do zasilania urządzeń śluzowych i gospodarstw rolnych. W elektrowni pracuje jeden turbozespół z turbiną Francisa produkcji Schiehau Elbing i generatorem produkcji Siemens Schucker Werke – SSW.

Typ elektrowni: przepływowa.

 

W Nysie:

Elektrownia wodna znajduje się w centrum miasta na rzece Nysa Kłodzka, gmina Nysa, województwo opolskie. Elektrownie uruchomiono w 1923 roku, ale jej historia sięga do XIX wieku. Podjęto wówczas decyzję o budowie małej elektrowni wodnej, która miała służyć do zasilania pomp w miejskich wodociągach. Pierwszej modernizacji obiektu dokonano w latach dwudziestych ubiegłego wieku a ostatniej w latach dziewięćdziesiątych, kiedy to wymieniono jeden ze starych hydrozespołów na nowoczesny, nadzorowany i sterowany przez komputer. W elektrowni pracują obecnie dwa turbozespoły z turbinami typu Francis i Flygt oraz generatorami produkcji Siemens i Flygt.

Typ elektrowni: przepływowa.

 

W Otmuchowiu:

Elektrownia wodna usytuowana jest na rzece Nysa Kłodzka w miejscowości Otmuchów, gmina Otmuchów, województwo opolskie. Wraz ze zbiornikiem Otmuchów elektrownię budowano w latach 1928 – 1933.

Jezioro Otmuchowskie, zbiornik zaporowy na Nysie Kłodzkiej posiada powierzchnie 23,4 km2, długość 6,5 km, szerokość 3,5 km, głębokość 12 m, pojemność całkowitą 134,5 mln m3. Zbiornik posiada najdłuższą w Polsce zaporę ziemną. Wykorzystywany jest do żeglugi, uprawiania sportów wodnych, produkcji energii elektrycznej oraz jako zbiornik przeciwpowodziowy.

Wyposażenie elektrowni wodnej to dwa hydrozespoły z turbinami Kaplana firmy J.M. Voith i generatorami firmy Siemens Schucker Werke. Ze względu na usytuowanie hydrozespołów w czole zapory mają one bardzo długie wały sprzęgające turbiny z generatorami, co było niezwykle trudnym rozwiązaniem w tamtych czasach. Bardzo ciekawy jest sam budynek elektrowni, który w całości wykonano ze stali i szkła. Powodowało to znaczne przyrosty temperatury wewnątrz hali maszyn. Aby temu zapobiec, przeszklone ściany hali zraszano wodą od zewnątrz.

Typ elektrowni: zbiornikowa.

 

 

W Turawie:

Elektrownia wodna usytuowana jest na rzece Mała Panew w miejscowości Turawa, gmina Turawa, województwo opolskie. Jest elementem zbiornika – Jeziora Turawskiego wybudowanego w 1937 roku.

Zbiornik Turawski zajmuje powierzchnię około 20 km2, a jego głębokość sięga miejscami 13m. Duża powierzchnia lustra wody Jeziora Turawskiego stwarza znakomite warunki do uprawiania sportów żeglarskich. Rozległe piaszczyste plaże, malownicze zaciszne zakątki okolone bogatym w runo leśne sosnowym lasem stanowią doskonałe tereny rekreacyjne dla mieszkańców Opolszczyzny i Górnego Śląska.

Elektrownie wodną Turawa uruchomiono w 1937 roku na potrzeby pobliskiej huty stali i szkła oraz miasta Opole. W elektrowni pracują obecnie dwa hydrozespoły z turbinami Kplana firmy J.M. Voith i generatorami firmy Grarbe Lahmyer.

Typ elektrowni: zbiornikowa.

Attachments:
Download this file (180px-Weir_Brzeg_Dolny_2007.jpg)elektrownia wodna brzeg[ ]6 kB2010-04-08 16:35
Download this file (kopin.jpg)elektrownia wodna kopin[ ]20 kB2010-04-08 16:35
Download this file (nysa.jpg)elektrownia wodna nysa[ ]28 kB2010-04-08 16:36
Download this file (otmuchow.jpg)elektrownia wodna otmuchow[ ]31 kB2010-04-08 16:36
Download this file (turawa.jpg)elektrownia wodna turawa[ ]28 kB2010-04-08 16:37