2013

22.01. Etap miejski Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego w Miejskim

 Domu Kultury w Opolu

 

19.02. etap szkolny Konkursu Języka Niemieckiego o Puchar Dyrektora V LO w Opolu

 

 

5.03. Etap wojewódzki – finałowy Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego

w Miejskim Domu Kultury w Opolu

 

 

12.03. prezentacja prac i projektów z języka niemieckiego podczas Dnia Otwartego

 „Ziutki 2013”

 

20.03. Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego Sprachdoktor organizowany przez

firmę Jersz Łowcy Talentów

 

Ranking Sprachdoktor 2013:  http://jersz.pl/contest,6,tab_50.html

 

25.03. etap szkolny Konkursu recytatorskiego „Młodzież recytuje poezję”

 

29.04. Konkurs recytatorski „Młodzież recytuje poezję” etap miejski w Miejskim

 Domu Kultury w Opolu

 

9.05. etap regionalny Konkursu Recytatorskiego „Młodzież recytuje poezję” w Prószkowie

 

11.05. wyjazd w nagrodę za pracę nad projektem w języku polskim i niemieckim

w konkursie historycznym „Marszałek Józef Piłsudski jako mąż stanu, polityk i dowódca, w oczach współczesnego młodego pokolenia” grupy uczniów do Drezna – zwiedzanie miasta oraz Verkehrsmuseum (Muzeum Transportu i Komunikacji)

 

23.05. wyjście uczniów klas drugich i trzecich uczących się języka niemieckiego jako

języka mniejszości narodowej do Galerii WuPeBe na wystawę i lekcję „Wiedeń inaczej”

 

Opis Biblioteki Austriackiej:

Wiedeń inaczej - Wien einmal anders. Wystawa fotografii Barbary Zeidler

Fotografie Barbary Zeidler zapraszają nas na niekonwencjonalną wycieczkę po nieznanych często muzeach wiedeńskich, ukrywających różne osobliwości. Wycieczkę z dala od utartych tras turystycznych i kolejek do kasy. Wiedeń słynie z licznych znanych muzeów. Kto nie zna Muzeum Historii Sztuki, Albertiny czy domu Hundertwassera? Turyści, a nawet sami wiedeńczycy nie wiedzą, że w mieście znajduje się także Muzeum Kapeluszy cesarza Franciszka Józefa, Muzeum Pogrzebowe czy Muzeum Wódek.

 

29.05. wyjście uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich uczących się języka

niemieckiego jako języka mniejszości narodowej do Galerii WuPeBe na wystawę i lekcję „Comics, Manga& Co.”

 

Opis wystawy Biblioteki Austriackiej:

Kiedy w 1830 roku Johann Wolfgang von Goethe zobaczył historię obrazkową genewskiego mistrza Rodolphe Töpffera, zachwycił się nowym gatunkiem i nakłaniał autora do opublikowania swoich rysunków. Wówczas nie istniało jeszcze pojęcie określające twórczość takich artystów jak Töpffer, więc utwory składające się z rysunku i tekstu zwano littérature en estampes (literaturą graficzną) lub roman dessiné (rysowaną powieścią). Obecnie takie prace zwie się komiksem, a Töpffer uchodzi za jednego z ojców gatunku.

 

Od tego czasu komiks awansował do rangi dziedziny sztuki mówiącej własnym językiem, znajdującej inspiracje w malarstwie, fotografii i sztuce wideo. Tematem komiksów stały się różne dziedziny życia: polityka, społeczeństwo, autobiografia czy reportaż. Pedagodzy natomiast odkryli, że doskonale nadaje się do nauczania języków obcych, ponieważ prosty, zwięzły tekst w kombinacji z obrazem ułatwia zrozumienie tekstu w obcym języku.

 

Wystawa plakatów „Komiks, manga & Co. – współczesna kultura komiksowa w Niemczech ” prezentuje najważniejszych niemieckich twórców komiksów, którzy w ostatnich latach dzierżą prym w tej dziedzinie. Na przykładzie dwudziestu pięciu plakatów ukazuje rozwój komiksu w Niemczech od lat dziewięćdziesiątych. Na wystawie znalazły się prace awangardowych mistrzów komiksu, takich jak: Anke Feuchtenberger, Arne Bellstorf, Mawil, Ulf K., które zasłużenie określa się jako innowacyjne, kreatywne i krytyczne.

 Ekspozycja we współpracy z Goethe-Institut w Krakowie.

 

13.11. Wyjście uczniów z klasy pierwszej uczących się języka niemieckiego jako

języka mniejszości narodowej do Biblioteki Austriackiej na zajęcia pt.: Adwent i Boże Narodzenie w krajach niemieckojęzycznych

 

ADWENT I BOŻE NARODZENIE 
w krajach niemieckojęzycznych

Co to jest kalendarz adwentowy? Kto przynosi dzieciom prezenty? Co można znaleźć na świątecznym stole w Niemczech? Skąd pochodzi najsłynniejsza kolęda?

 

 

Odpowiedzi na te i inne pytania znaleźć można podczas barwnego i dźwięcznego wykładu przygotowanego przez Bibliotekę Austriacką w Opolu.

 

 

15.11. Etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego

 

20.11. Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego Deutschfreund organizowany przez

firmę Jersz Łowcy Talentów

Ranking Deutschfreund 2013:  http://jersz.pl/contest,2,tab_65.html  

 

22.11. Etap szkolny XII Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego dla

 Gimnazjalistów Polskiego Stowarzyszenie nauczycieli Języka Niemieckiego

 

26.11. Wyjście uczniów z klasy trzeciej uczących się języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej do Biblioteki Austriackiej na zajęcia o Szwajcarii „Szwajcaria bliżej”

SZWAJCARIA bliżej

Szwajcaria kojarzy nam się często z alpejską idyllą, bydłem pasącym się na górskich halach, produkcją sera i czekolady no i oczywiście bankami. Ale co naprawdę o niej wiemy i co warto o niej wiedzieć.

Biblioteka Austriacka zaprasza na wykład multimedialny pt. Szwajcaria bliżej , który w prosty i przystępny sposób prezentuje tą alpejską republikę i odpowie na takie pytania jak:

 

 

Czemu bohaterem narodowym Szwajcarii jest mężczyzna, który trafił kuszą w jabłko? Czemu papieża chroni Gwardia Szwajcarska? - no i oczywiście Gdzie możemy spotkać Heidi?