My kupujemy. Kto płaci?

14 grudnia br. po raz kolejny uczniowie mogli uczestniczyć w zajęciach w ramach projektu „Patrz i zmieniaj". Tym razem klasa 1a zastanawiała się nad tematem „My kupujemy. Kto płaci?". Uczniowie mieli okazję poznać mechanizmy funkcjonowania współczesnego handlu oraz zastanowić się, jaką drogę przebywają towary, zanim trafią w nasze ręce.

            Szczególnie ciekawe okazały się „badania" naszych ubrań - każdy sprawdzał, gdzie zostały wyprodukowane. Potem, w czasie projekcji tytułowego filmu dokumentalnego,  była okazja do przemyślenia kilku zagadnień: dlaczego znane marki europejskie mają swoje fabryki w najbiedniejszych rejonach świata, jak wyglądają tam warunki pracy, kto zarabia najwięcej, a kto najmniej, a także co my możemy zrobić, aby sytuacja wyglądała inaczej.

            W podsumowaniu tych ciekawych warsztatów uczniowie podkreślali, że nie zdawali sobie sprawy z bezwzględności mechanizmów rynkowych. Zaskakujące i poruszające było dla wszystkich również to, że robotnicy pracują w tak niehumanitarnych warunkach.

                                                                                              Urszula Zawada, Beata Sawczyn