Otrzęsiny.

 Otrzęsiny to stary zwyczaj praktykowany już od wieków i polegający na robieniu chrztu bojowego dla nowych uczniów. Otrzęsiny zawsze przygotowują starsi uczniowie, a ich przebieg jest utrzymywany do samego końca w tajemnicy. W tym roku odbyły się u nas w szkole po raz drugi i organizowała je klasa 2 c. Atrakcji nie brakowało. Było picie soku z cytryny, robienie pieczątek ziemniakiem oraz rozpoznawanie swoich koleżanek na zdjęciach z dzieciństwa. Do najtrudniejszych zadań chyba należało wymienienie wszystkich nauczycieli uczących w danej klasie. Na koniec pierwszoklasiści złożyli przysięgę i zostali pasowani na gimnazjalistę przez pana dyrektora W. Rericha.

 

15.09.2000r. nasza szkoła brała udział w uroczystym nadaniu Plakietki Rady Europy.

 

Mieliśmy przygotować stroje dla 30 uczniów. Przygotowaliśmy dla 80 z materiałów zasponsorowanych nam przez hurtownię. Wspaniała impreza w amfiteatrze. Przemarsz w korowodzie naszych królewien budził zachwyt i wywołał burzę oklasków.

 

 

W październiku corocznie obchodzimy Dzień Nauczyciela

 

W tym roku szkolnym po uroczystości przygotowanej dla nauczycieli przez gimnazjalistów, pedagodzy udali się na piknik zorganizowany przez dyrektora w Turawie w OW. Kormoran.

 

Turniej o PALMĘ PIERWSZEŃSTWA

thm_004.jpg (6706 bytes)Konkurs służyć ma idei pobudzania świadomego uczestnictwa społeczności uczniowskiej w życiu szkoły. Ma służyć integracji, uczyć pasji społecznikowskiej, aktywności społecznej, kształcić umiejętności pracy grupowej, współdziałania, ma zachęcać uczniów do pracy nad sobą, rodzić poczucie współodpowiedzialności za atrakcyjność szkoły Ma stwarzać bodźce do lepszej nauki i stymulować rozwój ucznia. W konkursie biorą udział zespoły klasowe. Klasy rywalizują o tzw. palmę pierwszeństwa, która jest tytułem honorowym i rodzajem nagrody przechodniej, przyznawanej na koniec roku podczas konferencji klasyfikacyjnej przez dyrektora szkoły po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej. Jednokrotna wygrana daje klasie prócz tytułu honorowego, wpisu do kroniki szkolnej -prawo do ubiegania się o pierwszeństwo w ubieganiu się o zgodę na organizację wycieczek np. zagranicznych, zakwalifikowanie klasy w ra-mach wymiany młodzieży do wyjazdu do zaprzyjaźnionego gimnazjum w innym kraju, prawa do organizacji klasowej dyskoteki lub innych temu podobnych form. Wygranie konkursu trzykrotnie przez trzy kolejne lata uprawnia do otrzymania nagrody specjalnej dyrektora szkoły.

 

Wizyta w NTO

Redaktorzy ze szkolnego GIMUSIA odwiedzili Nową Trybunę Opolską.  Pod czujnym okiem redaktora Zbigniewa Górniaka, uczniowie klasy IIc poznawali tajniki przygotowania gazety do druku.

 

 

EURO-QUIZ

20 X 2000r. w MDK w Opolu odbył się etap wojewódzki II Ogólnopolskiego Konkursu "EURO-QUIZ". Naszą szkołę reprezentowali: Grzegorz Kurzydło IIc, Łukasz Starba IId i Paweł Swoboda IId. Chłopcy zajęli I miejsce w Opolu, a V w województwie. Niestety to nie wystarczyło, aby konkurować kolejnych etapach. Opiekunem uczniów była p. Lilla Janusz.

 

Halloween

Już drugi rok jednym z ważnych wydarzeń w życiu Publicznego Gimnazjum Nr 8 w Opolu jest impreza uczniowska z okazji Hallowe'en. To zaadoptowane, z amerykańskiej tradycji, święto trafiło w gusta młodzieży. Od połowy października uczniowie przygotowują się do Hallowe'en masowo uczestnicząc w licznych konkursach związanych z tym szczególnym wieczorem. Co roku uczniowie rywalizują w konkursach na plakat, maskę, strój i utwór literacki w języku ojczystym lub angielskim. Okazało się, nie pierwszy raz, iż nasi uczniowie są utalentowani plastycznie. Tajemniczość i elementy grozy pobudzały do aktywności nawet najbardziej opornych. Dziesiątki fantastycznych plakatów i pełnych wyrazu masek ozdabiały szkolne ściany przez wiele dni. Jury przyznało wiele nagród i wyróżnień za najlepsze prace a w dziennikach pojawiło się wiele bardzo dobrych ocen. Uwieńczeniem uczniowskiego trudu i wysiłku była dyskoteka, na którą zaproszone zostały wiedźmy, duchy i inne straszydła. Było wiele oryginalnych kostiumów. Podczas dyskoteki zespół taneczny z kl. II b zatańczył „taniec czarownic".

 

Andrzejki

30 listopada w naszej szkole odbyły się Andrzejki, których organizacji podjęła się klasa IIa. Mieliśmy okazję zaznajomić się z historią obchodzenia tego święta, wziąć udział w quizie oraz poznać swoją przyszłość przy pomocy wróżb i przepowiedni. Piątkowy wieczór większość z nas spędziła na dyskotece andrzejkowej, podczas której odbyły się konkurs break dance.

 

11 LISTOPADA – DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Obfitował on w nowe wrażenia, których zaznaliśmy dzięki wyjściu do Filharmonii Opolskiej. Wysłuchaliśmy najsłynniejszych polskich arii operowych w wykonaniu zawodowych śpiewaków oraz recytacji wierszy o tematyce patriotycznej. W ten sposób uczciliśmy narodowe święto – Dzień Niepodległości.

 

Szkolna Olimpiada Mitologiczna

23.11.2000 odbyła się w naszej szkole Olimpiada Mitologiczna.  I miejsce - kl. 1F w składzie Karol Dudek i Karol Rączka; II miejsce - kl. 1D w składzie Magda Ćwik i Malwina Duch;  III miejsce - kl. 1A w składzie Anna Owczarek i Beata Tileczek.

 

 

Mikołajki

Dnia 06.12.00r. zorganizowaliśmy Mikołajki. Przebrani za aniołki, diabełki, elfy odwiedziliśmy wraz z Mikołajem wszystkie klasy. Każdy uczeń został obdarowany drobnymi prezentami. Nie zapomnieliśmy także o naszym Gronie Pedagogicznym, które odwiedziliśmy na jednej z przerw międzylekcyjnych składając życzenia i ofiarując symboliczne Mikołaje. Pamiętaliśmy także o wychowankach Domu Dziecka w Turawie, dla których wraz z Kołem Europejskim wykonaliśmy paczki i przekazaliśmy rzeczy przyniesione prze uczniów naszego gimnazjum, w ramach zorganizowanej wcześniej zbiórki.                  

 

Konkurs jednego poety

15.12.2000 odbył się w naszej szkole I Międzygimnazjalny Recytatorski Konkurs Jednego Poety. W konkursie uczestniczyli uczniowie ze wszystkich opolskich gimnazjów. Młodzież recytowała wiersze wybitnego współczesnego poety, księdza Jana Twardowskiego. Występy młodych recytatorów oceniało profesjonalne jury. I nagrodę otrzymała Małgorzata Grus z PG4, II nagrodę przyznano Katarzynie Adamkiewicz z PG8, III nagrodę - Agata Słowicka z PG8

 

Wigilie polskie

Dnia 21.12.2000r. uczniowie kl. 1b, 1a i 1d przygotowali inscenizację bożonarodzeniową pt. "Wigilie polskie". Przedstawienie ukazywało spotkania wigilijne na przestrzeni wieków. W czasach radości i pokoju, smutku i wojny oraz współcześnie. Przedstawienie spotkało się z dużym zainteresowaniem społeczności szkolnej jak i rodziców. Zostało ono powtórzone 14.01.2001r. w kościele bł. Czesława, a 16.01.2001r. w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów. Za każdym razem nagradzane było gromkimi brawami. Nad przebiegiem inscenizacji i scenariuszem czuwała M. Helman.

 

Nietypowa lekcja

Grupa uczniów naszego gimnazjum pod opieką nauczycielki chemii mgr Danuty Wiertelak, wzięła udział w pokazie technik analitycznych stosowanych w laboratorium. Gimnazjaliści uczestniczyli w badaniach zawartości chlorków, siarczanów, fosforanów wapnia, amoniaku i rozpuszczonego tlenu w wodach powierzchniowych Opolszczyzny. Uczniowie śledzili przebieg oznaczeń, zapoznając się ze stosowanymi w laboratorium metodami i technikami analitycznymi. Wizyta w nowoczesnym laboratorium analitycznym nie tylko poszerzyła wiedzę gimnazjalistów z zakresu chemii, ale także pokazała im możliwości zastosowania tej nauki do ochrony środowiska naturalnego.

 

Koło teatralne przedstawiło w przeddzień Ferii świątecznych Opowieść wigilijną.

„Czy to co robimy, jacy jesteśmy, jest ważne? Co czeka nas w przyszłości?" - oto pytania, które zadajemy sobie często, a które postawili również uczniom naszego gimnazjum aktorzy szkolnego koła teatralnego. Zadali je poprzez inscenizację .Opowieści wigilijnej" K. Dickensa. Tekst opowiadania został odpowiednio zaadaptowany do realizacji na scenie. Uczniowie samodzielnie wykonali elementy scenografii i swoje kostiumy.W przedstawieniu pokazano najistotniejsze wydarzenia i sceny w życiu głównego bohatera - Ebenezera Scroog'a. Dało to możliwość publiczności poznania tej postaci i jej ocenę. Błażej Skrzyniarz bardzo dobrze wcielił się w swojego bohatera. Umiejętnie przemieniał złośliwego starca w wystraszonego i samotnego człowieka, któremu dopiero duchy pokazały co go czeka, jeżeli się nie zmieni. Pojawienie się duchów, groza jaka takiej scenie powinna towarzyszyć, akcentowane były muzyką -ponurą i straszną. Spektakl podobał się publiczności. Występ nagrodziła brawami.
Aktorzy: Błażej Skrzyniarz, Karol Raczka, Magda Dendewicz, Dorota Wołowicz. Małgosia Kut, Kasia Król, Darek Sandecki, Paweł Owczarek, Agnieszka Łapaj, Kasia Tesarz.

 

Akcje charytatywne

Już po raz drugi Publiczne Gimnazjum nr 8 w Opolu postanowiło pomóc najbardziej potrzebującym. Nasze akcje adresowane były do dzieci z Domu Dziecka w Turawie. Uczestniczyliśmy w WOŚP. Wspieraliśmy także Miejskie Schronisko Dla Bezdomnych Zwierząt. 

 

 

 

 

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

8 stycznia w naszym gimnazjum Samorząd Uczniowski zorganizował zbiórkę na rzecz Wielkiej Orkiestry Pomocy. W holu szkoły ustawiono stoisko, na którym można było kupić książki, zabawki i serduszka WOŚP. Każda klasa zbierała swój fundusz i mogła otrzymać pamiątkowy dyplom. Rekord pobiła klasa I f wpłacając 100 złotych. Nasi nauczyciele również przyłączyli się do akcji i chętnie wrzucali pieniążki do puszek z serduszkami. Uczniowie przeprowadzili licytację plastikowych emblematów Orkiestry i plakatu, który otrzymaliśmy od Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu. Udało się nam zebrać 856 złotych. Kwotę tę przekazaliśmy na ręce dyrekcji MDK jako koordynatorowi akcji w Opolu.

 

Igraszki matematyczne

Po raz pierwszy w tym roku szkolnym odbył się konkurs dla klas I - "Igraszki matematyczne". Tym różnił się od innych konkursów, że zawodnicy rozwiązywali zadania nie indywidualnie, ale w 3 - osobowych grupach. Aktywny udział w zabawie brali również kibice z poszczególnych klas. Po rozwiązaniu każdego zadania komisja złożona z p. dyr. Małgorzaty Ludwikowskiej, p. Reginy Badur oraz uczniów klas przygotowujących konkurs, przystępowała do sprawdzania rozwiązań zadań. Wtedy kibice i zawodnicy mieli czas na wysłuchanie żartobliwych rymowanek i obejrzenie pokazów tańca towarzyskiego. Kibice rozwiązywali też przeznaczone specjalnie dla nich zagadki matematyczne. Walka między zawodnikami była wyrównana. Zwycięzcami "Igraszek matematycznych" zostali uczniowie klasy le. Trzy najlepsze drużyny otrzymały nagrody ufundowane przez sponsorów: "Wydawnictwo Nowik" oraz Radę Rodziców PG nr 8. Cała impreza była przygotowana przez klasy la i Ic oraz nauczycielki matematyki naszego gimnazjum : Marzenę Jantos i Małgorzatę Zaniewicz.

 

BIAŁA ZIMA 2001

W dniach od 29.01.2001 do 2.02.2001r. odbywały się zajęcia rekreacyjno-sportowe w ramach akcji "Biała Zima 2001". Z imprezy tej korzystało około 100 uczniów. Organizowano wyjścia na lodowisko, basen oraz różnego rodzaju zajęcia sportowe na sali gimnastycznej. Największym zainteresowaniem wśród młodzieży okazały się przeprowadzone turnieje: tenisa stołowego, rzutów do kosza,  piłki halowej. Wszyscy uczestnicy turniejów nagrodzeni byli dyplomami oraz słodkościami.

 

Przegląd Teatrów Obcojęzycznych

W sobotę 27 I 2001 zespół teatralny języka angielskiego z klasy Id pod opieką Aliny Ślęzak reprezentował PG 8 w III Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Obcojęzycznych, zorganizowany przez Prywatną Szkołę Języków Obcych "Junior". Wśród 27 zespołów podzielonych na grupę młodszą i starszą zajęliśmy VI miejsce w grupie starszej. W przedstawieniu udział wzięły: Malwina Duch, Magda Ćwik, Joanna Kozina i Agnieszka Łapaj. Magda Bartczak i Mirka Madej zajęły się charakteryzacją, a rodzice pomogli w wykonaniu dekoracji.

 

 Gwiaździsty szlak czystych serc

27.02 2001 r uczniowie naszej szkoły w odpowiedzi na apel Marka Kotańskiego wzięli udział w akcji "gwiaździsty szlak czystych serc". Ponieważ budynek naszej szkoły jest baaarrrdzo ddduuużżży, a nas zbyt mało, dlatego postanowiliśmy stworzyć ruchomy łańcuch. Wesoły i kolorowy pochód uczniów i nauczycieli okrzykami oraz hasłami na transparentach protestował przeciw nasilającemu się ostatnio zjawisku narkomanii. Przeszliśmy wokół osiedli na ulicy Prószkowskiej i Koszyka wzbudzając ciekawość i aplauz przechodniów jasno pokazując, że życie jest piękne, wesołe i cacy bez narkotyków, a narkotyki to ułuda prowadząca niechybnie do śmierci.

 

 Per aspera ad astra

Zgodnie z tradycją szkoły raz w semestrze przyznawana jest nagroda "Per aspera ad astra". Tytuł ten otrzymuje uczeń, który osiągnął najwyższe wyniki w nauce, cieszył się sympatią kolegów i koleżanek, startując w różnych konkursach przedstawił i rozwijał swoje zainteresowania. Jak widać w wielu kategoriach musiał okazać się najlepszy. W tym roku do tytułu byli nominowani następujący uczniowie: Natalia Zglińska, Malwina Radziszewska, Mateusz Haber, Tomasz Pisarek, Alicja Gawlista, Maria Kaszka, Łukasz Starba. W pierwszym semestrze roku szkolnego 2000/2001 tytuł "Per aspera ad astra" otrzymała Malwina Radziszewska.

 

Zabawy z chemią

Dnia 5 marca 2001r. drużyna z naszego gimnazjum wzięła udział w międzyszkolnym konkursie chemicznym "ZABAWY Z CHEMIĄ". Do konkursu przystąpiło 10 drużyn z opolskich i podopolskich gimnazjów. Drużyna reprezentująca nasze gimnazjum w składzie: Maria Raszka, Katarzyna Mazur, Paweł Swoboda spisała się znakomicie zajmując II miejsce.

 

  

WOJEWÓDZKI KONKURS CHEMICZNY

17 marca 2001r. w MDK w Opolu odbyły się eliminacje rejonowe Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego. Wśród 30 uczestników konkursu reprezentujących wszystkie opolskie gimnazja, nasi uczniowie wypadli znakomicie. Marysia Raszka okazała się najlepsza - zajmując I miejsce, Tomek Pisarek zajął VI miejsce, a Kasia Mazur - VII miejsce.

 

Mistrzostwa Miasta Opola w Narciarstwie Alpejskim i Snowbordzie.

W marcu 2001 roku odbyły się w Zieleńcu Mistrzostwa Miasta Opola w Narciarstwie Alpejskim i Snowbordzie. Nasze gimnazjum reprezentowała drużyna w składzie: Natalia Borowik, Agnieszka Kmiecik, Jacek Gryboś, Konrad Suszyński.

III miejsce w slalomie gigancie wywalczyła Natalia Borowik, a II miejsce w snowbordzie zajął Jacek Gryboś.

 

 Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca Samorząd Uczniowski zorganizował powitanie wiosny w naszym gimnazjum. Uczniowie klas drugich wyszli do kina obejrzeć nową ekranizacje powieści H. Sienkiewicza -W pustyni i puszczy, natomiast uczniowie klas pierwszych wzięli udział w konkursach.

Pierwszoklasiści spotkali się na apelu, na którym otrzymali koperty z zadaniami do wykonania, potem rozeszli się do wyznaczonych klas. Wśród zadań do wykonania były między innymi: przygotowanie wiosennego śniadania, ułożenie wiersza o wiośnie, przygotowanie pracy plastycznej. Oprócz tych zadań, które trzeba było wykonać w klasie, każdy zespół wybrał załogę, którą musiała przejść przez sześć punktów i rozwiązać zadania tam przedstawione. Za dobre rozwiązanie otrzymywało się wyraz - składnik całego hasła. Na zakończenie wszyscy zebraliśmy się w amfiteatrze, aby ocenić prace. Poszczególne klasy przedstawiały swoje pomysły i otrzymywały punkty. Trzy klasy - kl. La, Ie, lh -zdobyły ich najwięcej i otrzymały wiosenny dyplom uznania. W trakcie wręczania towarzyszyła nam piosenka zespołu Wolna Grupa Bukowina „Polami, polami''

 

Szkolna wycieczka do Londynu.

Już po raz drugi w historii naszego gimnazjum odbyła się szkolna wycieczka do Londynu. 2.04.2001r. wyruszyliśmy w 20 godzinną podróż autokarem do stolicy Wielkiej Brytanii. Co 4 godziny były przystanki na posiłki, zakupy i odpoczynek. Mimo naszego zmęczenia piękna okolica sprawiła, iż chętnie ruszyliśmy do zwiedzania ciekawych obiektów. Około godziny 2000 czasu polskiego, udaliśmy się na odpoczynek. Zbiórki odbywały się o 800, skąd zabierał nas autokar. Codziennie czekały na nas nowe niespodzianki i ciekawe miejsca, które wywarły na nas niesamowite wrażenie i długo pozostaną w naszej pamięci.

 

FESTYN WIELKANOCNY

7.IV.2001r. odbył  się w naszym gimnazjum Festyn Wielkanocny zorganizowany wspólnie przez nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Uczniowie wystąpili w przedstawieniu religijnym zatytułowanym „Misterium Wielkanocne” przygotowanym przez panią Marię Helman. Przed budynkiem szkoły odbyły się zawody zręcznościowe dla rodziców i uczniów. Rozstrzygnięto ogłoszony miesiąc wcześniej konkurs pt. „Najpiękniejszy wiersz o wiośnie”. Wszystkie wiersze o wiośnie ułożone przez uczniów można było przeczytać na wystawie osiągnięć. Dokonano prezentacji stroików wielkanocnych wykonanych przez przedstawicieli poszczególnych klas naszego gimnazjum. Przeprowadzono licytacje najpiękniejszych stroików oraz tortów i baranków wielkanocnych przygotowanych przez rodziców. W międzyczasie odbywały się pokazy tańców i występy. Uczniowie pod opieka wychowawców sprzedawali ciasta domowej roboty, słodycze, lody i ozdoby świąteczne. Pieniądze uzyskane w ten sposób przeznaczono na zakup aparatu cyfrowego, który będzie służył do utrwalania ”życia szkoły”.

 

Prekursorzy świata nauki

Dnia 7 kwietnia b.r. w Publicznym Gimnazjum nr 8 w Opolu odbyła się I edycja interdyscyplinarnego konkursu " Prekursorzy świata nauki". Celem konkursu było poszerzenie wiedzy o życiu i twórczości wybitnych postaci świata nauki: Karola Darwina, Krzysztofa Kolumba, Johna Daltona, Alberta Einsteina, Pitagorasa. Organizatorzy konkursu: mgr Maryla Strzała, mgr Danuta Wiertelak i mgr Sławomir Gómiak zaproponowali gimnazjalistom konkurs w ciekawej formie z wykorzystaniem rekwizytów, środków multimedialnych z elementami sprawnościowymi. W konkursie wzięły udział zespoły uczniów z sześciu opolskich gimnazjów. Najlepsi okazali się uczniowie z PG l w Opolu, drugie miejsce zajęła drużyna z PG 8 w Opolu, a trzecie miejsce PG 4 w Opolu.

W organizacji konkursu bardzo pomogli nam sponsorzy:

· Intemational House w Opolu ul. Kościuszki 17

· Bank Zachodni w Opolu

· Kwiaciarnie Państwa Fidkowskich

· Firma Państwa Horoszkiewiczów.

Liczymy, że popularyzacja wśród uczniów wiedzy o wybitnych postaciach świata nauki wpłynie na zwiększenie zainteresowania gimnazjalistów różnymi dziedzinami wiedzy, a także zmobilizuje ich do twórczego podejścia do nauki. Być może wśród naszych gimnazjalistów też jest przyszły Einstein lub Pitagoras.

 

DZIEŃ ZIEMI

24 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczcili DZIEŃ ZIEMI licznymi konkursami. Reprezentanci poszczególnych klas rywalizowali w następujących konkurencjach: quiz ekologiczny, pokaz śmieciokreacji, skecz, ekopiosenka itp. Najlepsza okazała się klasa IIb.

  

 

Dni Europejskie

9.V.2001r. Nasza szkoła gościła jak nigdy dotąd samych wspaniałych gości. Byli wśród nich Pan Wojewoda Adam Pędzioł, Marszałek Sejmiku Wojewódzkiego Stanisław Jałowiecki, władze światowe miasta reprezentowane przez p. naczelnik Elżbietę Kaliszan i insp. Grażynę Zdobylak oraz dyrektorów większości opolskich szkół podstawowych i gimnazjalnych. W auli naszego gimnazjum odbyła się bowiem akademia z okazji Dni Europejskich. Szkolne Kluby Europejskie z całego Opola zaprezentowały historie, tradycje i zwyczaje państw należących do UE. Atrakcją spotkania były narodowe tańce i smakołyki, a także stoiska z informacjami o poszczególnych krajach. Głównymi organizatorami uroczystości była Opolska Rada Szkolnych Klubów Europejskich. Wydarzenie to odbiło się szerokim echem w regionalnej prasie, radiu i telewizji.

 

LIGA XXI WIEKU

Bardzo solidnie przygotowaliśmy się do udziału w Ogólnopolskim Interdyscyplinarnym Konkursie „Liga XXI w”. Z owoców pracy uczniów: Klaudii Dziubińskiej, Łukasza Starby, Małgorzaty Waloszczyk, Piotra Kutypy, Marii Raszki, Paweła Swobody, Anny Maniakowskiej, Michała Pydzińskiego, Katarzyny Furgały, Grzegorza Kurzydło, Beaty Tileczek, Romana Szuby, Patrycji Bezdziel, Rafała Konopy pod kierunkiem p. Małgorzaty Ludwikowskiej powstał wspaniały folder dotyczący sąsiedztwa różnych grup narodowościowych i wyznaniowych w naszym najbliższym otoczeniu. Uczniowie potrafili przygotować w pełni profesjonalną publikację docenioną przez redaktorów wydawnictwa Politechniki Opolskiej i innych znaczących osób. Zachęcamy do zapoznania się z publikacją na naszej stronie WWW.

 

TYDZIEŃ KULTURY KRAJÓW ANGLOJĘZYCZNYCH

W poniedziałek 21.V.2001 odbył się mecz w    palanta, rozpoczynając TYDZIEŃ KULTURY KRAJÓW ANGLOJĘZYCZNYCH. Mecz fachowo i sprawnie przeprowadziły nauczycielki wf panie M. Gorecka i I. Szpala. Zwycięstwo odniosła drużyna z klasy If. Do walki wszystkich zawodników zagrzewały cheerleaderki - dziewczyny z klasy Ib. We wtorek 22.V.2001 odbył się I Konkurs Wiedzy o Wielkiej Brytanii przeprowadzony oczywiście w języku angielskim. Konkurs prowadził uczeń klasy Id Marcin Oparski. Najlepsza okazała się drużyna z klasy IIa, drugie miejsce zajęła IId a trzecie IIf. Pytania do konkursu ułożyła pani A. Ślęzak. Środa 23.V.2001 to dzień przeznaczony na występy artystyczne poszczególnych klas. W czwartek odbył się koncert rodziny Koenigsberg, a w piątek konkurs Spelling dla klas pierwszych.

 

Dzień Ucznia

Dnia 31.05.01r., w ramach obchodów Dnia Dziecka, odbył się pokaz działających w naszym gimnazjum kół przedmiotowych i zainteresowań. W szkolnym amfiteatrze zaprezentowały się: koło teatralne, które wystawiło sztukę „Antygona"; zespół wokalno-muzyczny przedstawiający swój repertuar; koło taneczne wykonując układ tańca nowoczesnego; koło fizyczne, które pokazało widzom doświadczenia oraz koła: europejskie, filozoficzne i chemiczne, które zaprezentowały scenki rodzajowe, związane ze swoją działalnością. Mottem do imprezy stał się wiersz wybrany przez p. w-ce dyrektor M. Ludwikowską i zaprezentowany przez uczennice naszego gimnazjum.

Pozostałe koła (matematyczne, dziennikarskie, historyczne, j. angielskiego, j. niemieckiego ekologiczne, plastyczne i SKS), działające w naszym gimnazjum, zaprezentowały swoją działalność w postaci wystaw. Po obejrzeniu prezentacji i przeanalizowaniu dorobku naszych kół, komisja w składzie: p. dyrektor- mgr W. Rerich, p. w-ce dyrektor mgr M. Ludwikowska, mgr J. Siemieniuk (organizator imprezy) oraz członkowie samorządu uczniowskiego: M. Radziszewska, Ł. Starba i G. Kurzydło, wybrała koła zasługujące na miano najprężniej działających:
1. miejsce - klub europejski; 2. miejsce - koła: teatralne i SKS; 3. miejsce - koło ekologiczne;
Podsumowując imprezę, p. dyrektor uhonorował wymienione koła dyplomami, a także wręczył dyplomy uczniom ( P. Wocka, K. Kramarz, M. Wolny) wyróżnionym w zorganizowanym w tym dniu konkursie na najciekawsze graffiti.  Uczniowie pomyśleli także o wychowankach Domu Dziecka w Turawie, na rzecz których zorganizowali loterię fantową oraz zbiórkę rzeczy.

 

DZIEŃ SPORTU

15 czerwca 2001r. Zorganizowaliśmy w naszym gimnazjum Dzień Sportu. Uczniowie klas pierwszych i drugich wzięli udział w licznych grach i zabawach na wesoło:

- sztafeta ze zmianą koszulki

- prowadzenie piłki nienapompowanej nogą

- przelewanie wody z kubka do kubka

- przeplatanie szarfy

- sztafeta ze zmianą obuwia.

 

I miejsce zajęła klasa Ie i II f,

II miejsce klasa Ib i II ie,

III miejsce klasa If i II d.

Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni słodkościami. Na zakończenie odbył się mecz piłki siatkowej pomiędzy reprezentacją uczniów a nauczycielami. Po zawziętej walce zwyciężyli nauczyciele z wynikiem 3:2.

 

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2000/2001

22 czerwca na uroczystej akademii pożegnaliśmy rok szkolny. Uroczystość uświetnił program artystyczny „W drodze do Itaki” przygotowany przez uczniów klas pierwszych i drugich, oraz uroczyste przyznanie tytułu Per aspera ad astra. Nominacje do tego tytułu uzyskało aż 15 uczniów. Tytuł PER ASPERA AD ASTRA za II semestr roku szkolnego 2000/2001 uzyskał Mateusz Haber z klasy II a.