Otrzęsiny 2001

1.X.2001 r. odbyły się otrzęsiny dla klas pierwszych. Impreza o tematyce rycerskiej zgromadziła wielu chętnych. Każda klasa prezentowała okrzyk, piosenkę, chorągiew oraz stroje. Program obejmował: jazdę konno, rzut do tarczy, zdobywanie twierdzy, rzut jajkiem. Wszyscy pierwszoklasiści po przeczytaniu przysięgi przez Króla Krainy Wiedzy zostali pasowani na gimnazjalistów

 

Zebrania z rodzicami

3 października br. w Gimnazjum nr 8 odbyły się zebrania z rodzicami, na których nauczyciele przedstawili m. in. program wychowawczy klas, koła zainteresowań, przypomnieli regulamin ucznia, poinformowali o zasadach egzaminu próbnego. Po wywiadówkach, rodzice i nauczyciele spotkali się z opolskim kuratorem oświaty - panem Sławomirem Kłosowskim, który szeroko omówił zasadność i przebieg egzaminu gimnazjalnego. Rodzice mieli możliwość zadawania pytań i udziału w dyskusji. Spotkanie trwało dwie godziny i na pewno nie rozwiało wszystkich wątpliwości.

Spotkanie z Senator Rzeczypospolitej Panią Profesor Dorotą Simonides.

12 października gościła w naszej szkole  Z właściwą sobie swobodą opowiadała o zwyczajach i obrzędach naszego regionu, zachęcając uczniów naszej szkoły do pielęgnowania tradycji. Dowiedzieliśmy się też w jaki sposób Pani Profesor zbierała materiały do swojej książki "Ku pamięci". Uczniowie, którym udało się nabyć książkę otrzymali cenny autograf Naszego Gościa.  

 

 

Dzień nauczyciela

 

Palma pierwszeństwa

15.10.2001 po raz kolejny w naszym gimnazjum odbyło się wręczenie nagrody "Palmy pierwszeństwa. Tę nagrodę otrzymuje najlepsza klasa w minionym roku szkolnym. W czasie programu artystycznego "wyprawa wehikułem czasu", każda klasa zaprezentowała swój program artystyczny. Tytuł "Palmy pierwszeństwa" za rok szkolny 2000/2001 otrzymała klasa IIIa.

 

Próbny egzamin gimnazjalny

16.10.2001 odbył się próbny egzamin gimnazjalny. Do egzaminu przystąpiło 148 uczniów klas trzecich naszego gimnazjum. Gimnazjaliści uczestniczyli w jednej z dwóch części egzaminu - humanistycznej lub matematyczno - przyrodniczej.

 

 

Halloween

30.10.2001   odbyła się impreza  z okazji Halloween. Uczniowie rywalizowali w konkursach na plakat, maskę, strój oraz najładniejszą dynię. Okazało się, nie pierwszy raz, iż nasi uczniowie są utalentowani plastycznie. Tajemniczość i elementy grozy pobudzały do aktywności nawet najbardziej opornych. Dziesiątki fantastycznych plakatów i pełnych wyrazu masek ozdabiały szkolne ściany. Jury przyznało wiele nagród i wyróżnień za najlepsze prace. Uwieńczeniem uczniowskiego trudu i wysiłku była dyskoteka.

 

Dzień Niepodległości

    

Konkurs Mitologiczny

20 listopada odbył się Konkurs Mitologiczny dla klas pierwszych. Składał się on z pięciu tur, gdzie uczniowie wykazywali się wiedzą o bogach i bohaterach greckich. Atrakcją była prezentacja bogów, za których byli przebrani uczniowie. W konkursie zwyciężyła reprezentacja klasy Ia w składzie: Joanna Olchowik i Maria Mehl. Imprezę przygotowała i prowadziła klasa IIb w ramach Palmy Pierwszeństwa, a patronat sprawowały p. D. Mechel i p. L. Janusz.

 

Koncert zespołu muzycznego Beat On Jazz

2 grudnia gościliśmy zespół muzyczny Beat On Jazz. Godzinny występ zespołu przyjęty został przez gimnazjalistów owacyjnie. Była to próba przybliżenia tego gatunku muzyki naszej młodzieży.

 

 

 

Andrzejki matematyczne

W dzień Św. Andrzeja amfiteatr PG8 w Opolu został zamieniony w salon wróżbiarski. Dzięki uczniom klasy IIc i jej wychowawczyni M. Zaniewicz uczniowie klas drugich z przymrużeniem oka spojrzeli na magiczne właściwości liczb, figur i innych talizmanów. Każdy z nich dzięki tajemnym wzorom mógł znaleźć swój pechowy dzień oraz odszukać swoje opiekuńcze drzewo. Była to ciekawa i atrakcyjna w formie lekcja matematyki wykorzystująca naturalną ciekawość uczniów do poznania tego co nieprzeniknione.

 

Wernisaż

5 grudnia br. w MDK przy ulicy Targowej w Opolu otwarto wernisaż prac plastycznych, których autorami są uczniowie naszego gimnazjum. W czasie otwarcia wystawy byli obecni: pani wizytator Regina Dziubandowska, dyrektor PG8 - Wojciech   Rerich, organizator pani Dorota Szelewska. Byli również uczniowie - autorzy prac. Zebrani obejrzeli prace, dyskutowali o ich poziomie, pomysłach rówieśników. Wszyscy zebrani dokonali pamiątkowego wpisu do Kroniki galerii.

 

Konkurs Jednego Poety

14.XII.2001r. odbył się II Wojewódzki "Konkurs Jednego Poety" zorganizowany przez klasę IIIc i panią mgr Jolantę Fąfrowicz. W konkursie brało udział 60 uczniów szkół gimnazjalnych z całego województwa. Uczestnicy recytowali po jednym utworze Wisławy Szymborskiej. Do finału zakwalifikowali się: Kasia Niedźwiecka, Kamil Łapaj, Wojtek Drynda, Agata Sikora, Justyna Styczoń, Marlena Stempel, Agata Konefał, Damian Wróbel, Malwina Moś i Julianna Redlich. Jury w składzie Barbara Barcz-Berdak, Norbert Kaczorowski, Zofia Dobrzyńska i Alfred Prudzienica przyznało cztery nagrody i siedem wyróżnień. Pierwsze miejsce zajęła Julianna Redlich z klasy gimnazjalnej III LO w Opolu.
      Szkołę naszą spotkał wielki zaszczyt, ponieważ do uczestników naszego konkursu napisała Noblistka Wisława Szymborska: "[...] cieszy mnie każdy przejaw zainteresowania poezją, nie tylko oczywiście moją. [...] gratuluję tym wszystkim, którzy w konkursie wzięli udział."

 

Mikołajki

Dnia 06.12.01r nasze gimnazjum odwiedził Mikołaj ze swoją świtą aniołków, elfów i diabełków. Wszyscy uczniowie zostali obdarowani słodyczami i prezentami. Gość nie zapomniał także o gronie pedagogicznym, które odwiedził na jednej z przerw, osobiście też rozmawiał z panem dyrektorem, który potwierdził, że wszyscy zasłużyliśmy swoim dobrym zachowaniem na tą wizytę.

 

 

FESTYN ŚWIĄTECZNY

 

 

Jasełka

Dnia 21.XII.2001r. grupa uczniów z klas 2b, 2d, 2e, 1e wprowadziła pozostałych gimnazjalistów i grono pedagogiczne w nastrój radości i świątecznej zadumy przez inscenizację "Jasełek". Jasełka ukazały wydarzenie Starego i Nowego Testamentu urzeczywistniające się także w czasach obecnych. Występ uczniów został nagrodzony dużymi brawami. Zespół młodych aktorów reprezentował szkołę także na zewnątrz występując w Kościele, Domu Pomocy Społ. dla Kombatantów oraz Przedszkolu "Skrzat". Nad wykonaniem czuwała p. mgr M. Helman i p. mgr I. Maćków.

WOŚP

14.01 w Publicznym Gimnazjum nr 8 w Opolu odbyła się zbiórka pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzięki naszym uczniom i nauczycielom udało się zbierać kwotę 500 zł oraz walutę obcych państw. Cieszymy się, że po raz kolejny pracowaliśmy na rzecz pomocy dzieciom.

 

Biała Zima 2002

W dniach 28.01.2002 do 01.02.2002 odbywały się w naszej szkole zajęcia rekreacyjno - sportowe w ramach akcji "Biała Zima 2002". Uczniom zaproponowano szereg różnych zajęć z dziedziny, sportu, informatyki i filmu. Nasi uczniowie brali udział w turnieju piłki siatkowej, w grach i zabawach na lodowisku oraz zawodach pływackich. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się wyświetlane filmy "Shrek" i "Willow", konkurs gier komputerowych oraz zajęcia taneczno-muzyczne. Wszyscy uczestnicy "Białej Zimy 2002" zostali nagrodzeni dyplomami. W sumie w zajęciach brało udział ok. 100 uczestników.

 

PER ASPERA AD ASTRA

19 lutego po raz kolejny w PG 8 rozstrzygnięty został konkurs na najlepszego ucznia. O to zaszczytne miano ubiegało się dwudziestu nominowanych. W czasie uroczystego apelu przygotowanego przez kl. Ib, jury wyłoniło trójkę finalistów, w skład której weszli: Szymon Ciepaj z klasy Ia, Grzegorz Kurzydło - kl.IIIc oraz   Maria Raszka - kl. IIId. Oczekiwanie na ostateczny werdykt umilił występ gimnazjalnego zespołu wokalnego oraz pokaz tańca towarzyskiego. Wśród fanfar i "burzy" oklasków nagrodę z rąk dyrekcji PG 8 odebrała Maria Raszka 

 

 

Pierwszy dzień wiosny

Tradycja mówi, że to dzień bez nauki. Stąd jak co roku w naszym gimnazjum wybór konkursów i zabaw dla klas. Kasy drugie brały udział w "Rozgrywkach szkolnych". Natomiast klasy pierwsze i trzecie dekorowały klasy, przygotowywały rzeźbę "Wiosna" oraz odbyły się mecze dziewcząt, które grały w piłkę nożną a dopingowali je koledzy - chiliderzy. Zabawa była udana.

 

 

MISTERIUM WIELKANOCNE

Przed świętami wielkanocnymi kl 2b wprowadziła uczniów naszego gimnazjum w atmosferę świąt inscenizacją pt. "Mój Chrystus połamany". Przedstawienie było wystawione także poza szkołą: w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów i Zakładzie Leczniczo-Opiekuńczym "Caritas" w Opolu-Szczepanowicach. Nad realizacją inscenizacji czuwała p. M. Helman.     

 

 

Antygona

Dnia 16 IV 2002r. odbyła się sprawa sądowa Antygony (Malwina Duch) i Kreona (Maciej Boryczko) zorganizowana przez kl. IIa. W obecności nauczyciela, sędziego i ławników Sądzono Antygonę w sprawie o nieprzestrzeganie zakazu królewskiego. Zakaz ten dotyczył pochówku brata Antygony, a zarazem siostrzeńca Kreona, Polinejkesa. Sprawie przewodniczył sędzia Wojciech Ilnicki, w ławie przysięgłych zasiadali: Katarzyna Buczyłko, Katarzyna Mielniczuk, Marta Bogdan, Joanna Kozina, Adam Jastrzębski oraz Marcin Oparski.  Prokurator ( Dawid Wołoszyn) wzywał po kolei świadków i zadawając różne pytania, próbował przekonać ławników do skazania Antygony. Potem przyszła kolej na obrońcę (Natalia Kutny oraz Kinga Łapaj), który różnymi zabiegami próbował przekonać ławę przysięgłych do swoich racji.  Po całej rozprawie ławnicy udali się na naradę i po "burzliwych" pięciu minutach wrócili na "salę rozpraw". Werdykt brzmiał: "Niewinna". Tak zorganizowana lekcja  podobała się całej klasie.

 

PREKURSORZY ŚWIATA NAUKI

19 kwietnia b. r. odbyła się II edycja interdyscyplinarnego konkursu "Prekursorzy świata nauki". W konkursie wzięły udział zespoły uczniów z pięciu gimnazjów: PG Nr 2, PG Nr 3, PG Nr 4, PG Nr 8 i PG w Dobrzeniu Wielkim. Uczestnicy konkursu zaprezentowali wysoką wiedzę i umiejętności korzystania ze środków multimedialnych. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z PG 8, drugie z PG 4, a trzecie miejsce z PG 3. Ciekawa forma konkursu z wykorzystaniem rekwizytów i środków multimedialnych, z elementami sprawnościowymi na pewno wpłynęła na zwiększenie zainteresowania gimnazjalistów różnymi dziedzinami wiedzy, a także zmobilizowania ich do twórczego podejścia do nauki.  

 

KONSTYTUCJA 3 MAJA

Dnia 30 kwietnia klasa Ia przygotowała uroczystą akademię zorganizowaną z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po zbiorowym odśpiewaniu hymnu państwowego przez wszystkich uczniów, klasa przedstawiła pieśni i wiersze o charakterze patriotycznym. Uświetnieniem występów były gry na waltorniach, flecie i skrzypcach. Akademię zakończył taniec poloneza w wykonaniu młodzieży z klasy IIIc.

 

 

 

OSIEMCINY 2002

   

SOCRATES-COMENIUS

W dniach 23-25 V 2002 r. nasza szkoła gościła dyrektora Realschule Stadtmitte z Mülheim pana G. Lüriga oraz jego zastępczynię, panią J. Koch. Ich przyjazd był związany z rozpoczęciem współpracy w programie Socrates-Comenius.

 

 

Spotkanie z Parą Prezydencką

Dzień 27 maja 2002 r. dla 8 uczniów klas 1 f i 2g naszego gimnazjum był szczególnie uroczysty. Na zaproszenie Pani minister Barbary Labudy – szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej udali się do Warszawy na spotkanie z Aleksandrem i Jolantą Kwaśniewskimi. Zorganizowane zostało w ogrodach Pałacu Prezydenckiego z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka pod hasłem „Dzieci różnych kultur”.

Dzień Otwarty Szkoły

  4 czerwca 2002 roku w naszym gimnazjum odbył się Dzień Otwarty Szkoły. Była to okazja do zaprezentowania osiągnięć uczniowskich i przedstawienie pracy poszczególnych kół przedmiotowych. Spotkanie rozpoczęło wystąpienie dyrektora szkoły skierowane do rodziców przyszłych klas pierwszych. Po spotkaniu  rodzice zostali zaproszeni do oglądania programu artystycznego przygotowanego przez uczniów z kół przedmiotowych.

 

II TYDZIEŃ KULTURY KRAJÓW ANGLOJĘZYCZNYCH

Tym razem zbiegł się on z wizytą nauczycieli z Niemiec współpracujących z naszą szkołą w programie Comenius. W ramach Tygodnia odbył się Konkurs Wiedzy o Wielkiej Brytanii oraz koncert muzyki jazzowej. Uczniowie mogli również podziwiać  gazetkę "Be Cool", specjalny występ grupy teatralnej w przedstawieniu "Cool Cola" oraz wystawę prac naszych uczniów.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego