ROK SZKOLNY 2003/2004


INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2003/2004

 

     

PODSUMOWANIE ROKU EUROPEJSKIEGO


Z inicjatywy pana dyrektora naszego gimnazjum rok szkolny 2002/2003 został ogłoszony „Rokiem Europejskim”. Obchody stały się częścią naszej szkolnej rywalizacji „O Palmę Pierwszeństwa”, a celem było przybliżenie uczniom zagadnień związanych z warunkami przystąpienia Polski do UE oraz lepsze poznanie krajów Unii i państw do niej kandydujących. 25września br. odbyło się uroczyste wręczenie pamiątkowych dyplomów klasom nagrodzonym w konkursie, oraz posumowanie konkursu.

 


WYCIECZKA DO KRAKOWA


W związku z kampanią BOHATER, której celem jest przygotowanie Publicznego Gimnazjum Nr 8 w Opolu do przyjęcie imienia Józefa Piłsudskiego, nauczyciele tej szkoły postanowili oddać cześć swojemu przyszłemu patronowi, odwiedzając grób Marszałka w podziemiach katedry na Wawelu. Zwiedzono także najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Maius i Muzeum Czartoryskich, a wszystko zostało dopełnione spacerem po pięknych uliczkach Krakowa.


 

ROCZNICA BITWY O LENINO


Kilkudziesięciu weteranów bitwy o Lenino, władze wojewódzkie i miejskie a także uczniowie naszego gimnazjum uczcili 10 października 60. rocznicę tego wydarzenia. Uroczystość odbyła się w jednostce wojskowej X Brygady Logistycznej przy ul. Domańskiego. Nasi uczniowie Dawid Aleksandrowicz z klasy 1b i Marcin Mazankiewicz z klasy 2e recytowali patriotyczne strofy utworu Tadeusza Gajcego, udowadniając, że wychowanie w poszanowaniu tradycji i kultury a także historii narodu polskiego jest w naszym gimnazjum faktem.


BIEG PATROLOWY


W piątek 7 XI br. odbył się bieg patrolowy, którego celem było poznanie postaci Józefa Piłsudskiego oraz czasów, w których żył. Każda klasa podzielona była na trzy patrole, które poruszając się po specjalnie przygotowanej planszy walczyły o kolejne punkty. Zdobytą wcześniej wiedzą mogły się pochwalić realizując określone zadania, dotyczące nie tylko naszego przyszłego patrona ale również programu ,,Socrates Comenius”. Chcemy bowiem aby przyznanie patrona naszej szkole nie było jedynie naszym świętem ale również tych wszystkich, z którymi współpracujemy. Z uwagi na wkład pracy oraz wiedzę uczestników biegu bardzo trudne było wyłonienie zwycięzców. Po długich analizach kart odpowiedzi możemy podać wyniki:
I miejsce – patrol ,, KONSTANTYNOPOLITAŃCZYKIEWICZÓWNA”, klasa 1A
II miejsce – patrol ,, ZODRZAŃSKIE DZIECI”, klasa 1C
III miejsce – patrol ,,SUPER DZIEWCZYNY – PIERWSZA BRYGADA” , klasa 1A


85 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI


10 XI w szkole obchodziliśmy kolejną rocznicę odzyskania przez naszą ojczyznę wolności po 123 latach zaborów. Święto miało szczególnie uroczysty charakter ze względu na związek tej rocznicy z przyszłym patronem naszego gimnazjum. Postanowiliśmy bowiem, że Publiczne Gimnazjum nr 8 nosić będzie imię Józefa Piłsudskiego. Ten dzień był wolny od zajęć lekcyjnych. Obchody rozpoczęła msza św. w kościele bł. Czesława o godz. 1000. Podczas uroczystego apelu pasowano oryginalną szablą naszych pierwszaków na pełnoprawnych gimnazjalistów. Po apelu wszyscy zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć przygotowaną przez uczniów pod opieką p. D. Mechel, D. Pytel i L. Janusz okolicznościową wystawę historyczną „O wolną i niepodległą”.


KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ


Dnia 6.11.2003r. odbył się w PG nr 6 I Międzygimnazjalny Konkurs Pieśni Patriotycznej. W konkursie uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. W grupie solistów pierwsze miejsce zajął D. Górniak z kl. 2b. Drugie miejsce w grupie zespołów zajął zespół wokalny złożony z uczniów naszego gimnazjum. Dawidowi jak i zespołowi wokalnemu akompaniował zespół instrumentalny pod opieką p. Marka Pobierowskiego.


IV WOJEWÓDZKI KONKURS JEDNEGO POETY


W piątek 12.12.03r. w Młodzieżowym Domu kultury w Opolu odbył się IV Wojewódzki Konkurs Jednego Poety. Trzydzieścioro gimnazjalistów z Opola, Ozimka, Pawłowiczek, Komprachcic i Przywór recytowało poezję Bolesława Leśmiana. Jury w składzie: Barbara Barcz-Berdak (przew.), Alfred Prudziennica oraz Zofia Dobrzyńska przyznało siedem nagród i kilka wyróżnień.
1 miejsce - Julianna Redlich (PG nr 9 w Opolu)
2 miejsce - Dariusz Król ( pg nr 1 w Ozimku)
Sławomir Witos (PG nr 9 w Opolu)
Agnieszka Kaczor (PG nr 7 w Opolu)
3 miejsce - Dalia DAnisz (PGnr 8 w Opolu)
Arusia Baginjan (PG nr 5 w Opolu)
Dagmara Wądołowska (PG nr 5 w Opolu)


JASEŁKA


Dnia 15.12.2003 w PG nr 8 odbył się kiermasz świąteczny przygotowany przez poszczególne klasy naszej szkoły. Uczniowie sprzedawali ozdoby świąteczne, które wcześniej sami wykonali. Wiele klas przygotowało także świąteczne wypieki. Przed rozpoczęciem kiermaszu uczniowie z klasy 2a, 2b, 2d i 3e przygotowali jasełka bożonarodzeniowe. W czasie trwania spektaklu rodzice, nauczyciele i uczniowie wspólnie kolędowali, tworząc miłą, świąteczną atmosferę. Nad przygotowaniem stoisk czuwali wychowawcy klas, jasełka przygotowali p. M. Helman i p. M. Pobierowski.


PODZIĘKOWANIE OD ŻOŁNIERZY POLSKICH W IRAKU


Dowódca Wielonoradowej Dywizji Centralno-Południowej (MND CS) w Iraku z siedzibą w Babilonie - gen. dyw. Andrzej Tyszkiewicz - przysłał na ręce dyrektora gimnazjum podziękowanie za listy i kartki uczniów naszej szkoły, które trafiły do żołnierzy polskich stacjonujących w Iraku. Panie Alicja Chraboł i Maria Helman, umiejące wczuć się w sytuację żołnierzy polskich oddalonych od domów o tysiące kilometrów, podjęły się zorganizowania takiej akcji w gimnazjum. Wśród wielu listów, które otrzymał Pan generał najbardziej wzruszający okazał się list Oli Materkowskiej z klasy 1a. Oli gratulujemy wyróżnienia, uczniom PG dziękujemy za pamięć o żołnierzach, a wyrazem tych wdzięczności jest otrzymało pamiątkowy souvenir dla Publicznego Gimnazjum nr 8 w Opolu.


KULIG


Dnia 9.01.2004 klasa Ia pojechała na kulig połączony z zabawą na śniegu wraz z wychowawcą p. D. Mechel i nauczycielką wychowania fizycznego fizycznego. Iwoną Szpalą do Opola Grotowi. Po krótkiej rozgrzewce na śniegu udaliśmy się na kulig po alejach w pobliskim lesie. Było to wspaniałe zakończenie pracowitego tygodnia.


 

 

 

KONKURS MITOLOGICZNY


Po raz kolejny został zorganizowany dla uczniów klas pierwszych naszego gimnazjum konkurs mitologiczny, wymagający od uczniów pewnej wiedzy z literatury i znajomości dodatkowych lektur. Celem konkursu jest aktywizacja młodzieży, stworzenie uczniom zdolnym, zainteresowanym historią i literaturą okazji do wykazania się posiadaną wiedzą. W konkursie uczniowie brali udział parami - w I etapie odbyły się klasowe eliminacje, w których ogółem wzieło udział 30 osób. Laureatami części finałowej przeprowadzonej 25 lutego 2004r. zostali:
1. K. Kisiel i K. Bętkowska - Ib
2. B. Gajos i M. Firlejczyk - Ie
3. A. Baron i P. Gałek.
Konkurs przygotowały i prowadziły panie Lilla Janusz i Dorota Mechel.


PER ASPERA AD ASTRA


Laureatką kolejnej edycji konkursu "Per aspera ad astra" w pierwszym semestrze roku szkolnego 2003/2004 została Małgorzata Propokowicz z klasy 3b. Oficjalne wręczenie nagród miało miejsce 1 marca br. W gronie nagrodzonych znaleźli się również: I. Górska z kl. 3c, S. Starzyńska z kl. 3e oraz Ł. Labuhn z kl. 3c. W tym semestrze finaliści wyłonieni zostali spośród osiemnastu nominowanych do tej nagrody uczniów. Kapituła, uzasadniając wybór, wskazała na wyniki w nauce, wysoką kulturę osobistą, udział w licznych olimpiadach przedmiotowych oraz zaangażowanie w życie szkoły. Oprawę artystyczną imprezy przygotowała p. Aneta Kowalczyk z klasą III b.
 

WYNIKI KONKURSU LITERACKIEGO

 

6 kwietnia w naszym gimnazjum odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników wojewódzkiego konkursu literacko-historycznego "Rzadko na moich wargach... jawi się najdroższy wyraz ojczyzna". Historyczne i współczesne wartości patriotyzmu. W sceneri dworku szlacheckiego zebrani przenieśli się myślami w przeszłość dzięki montażowi literacko-muzycznemu, po czym przewodniczący komisji konkursowej wizytator Pan Zdzisław Krzysztofka ogłosił wyniki. Tytuł laureata konkursu i nagrodę główną otrzymała Aleksandra Błachut z Publicznego Gimnazjum w Białej. Komisja przyznała również 4 wyróżnienia: Pawłowi Sawickiemu z PG nr 3 w Kluczborku, Aleksandrze Sklorz z PG nr 4 w Dębskiej Kuźni Piotrowi Krawcowi z PG nr 4 w Kędzieżynie Koźlu oraz Aleksandrze Ziółkowskiej z PG w Bierawie.


 

WOJEWÓDZKA WYSTAWA TWÓRCZOŚCI UCZNIÓW


W dniach od 1 do 7 kwietnia 2004 roku w Ośrodku WODIiP prezentowano prace wykonane przez uczniów szkół podstawowych i gimnazjów na lekcjach techniki i zajęciach pozalekcyjnych. Wśród eksponowanych prac znalazły się również prace uczniów naszego gimnazjum. Komisja Konkursowa nagrodziła szkoły, które wyróżniły się bogatą, ciekawą i zróżnicowaną ekspozycją prac. Publiczność zwiedzająca wystawę, w drodze głosowania wybrała najciekawsze prace. Najwięcej głosów oddano na prace wykonane między innymi przez koło modelarskie z naszego gimnazjum prowadzone przez p. Tomasza Kaczmarka. Uczniowie Szymon Pilarski, Paweł Botor, Tomasz Grzegorczyn, Maciej Maćków, Marek Firlejczyk, Aleksander Miliciewicz. za pracę ”Makieta wojenna” otrzymali nagrodę ufundowaną przez Opolskie Kuratorium Oświaty i WODIiP


POTEROMANIA


Ukochane zabawki poszły w kąt, podobnie jak ukochane brutalne gry komputerowe. Młodzi i młodsi ludzie na całym świecie już nie chcą być bohaterami wojen, nawet gwiezdnych. Teraz każdy jest czarodziejem. Jeśli wierzyć słowom Anny Szczygieł, to mamy do czynienia z jakimś fenomenem, tym większym, że czytanie książek już niedługo będziemy uważać za sztukę dla wtajemniczonych. Chcąc wykorzystać to zjawisko do wskrzeszania czytelnictwa, zorganizowaliśmy w naszym gimnazjum konkurs wiedzy o Harrym Potterze pod nazwą Turniej Trójmagiczny.
Zabawę tę podzieliliśmy na dwa etapy – wewnątrzszkolny i międzyszkolny. Pierwszy etap odbył się 29 marca 2004 roku. Zgłosiło się do niego prawie trzydziestu uczniów z różnych klas naszej szkoły. Etap wewnątrzszkolny składał się z trzech części: pierwsza konkurencja polegała na wylosowaniu jednego zaklęcia i określeniu czemu to zaklęcie służy; przy drugim zadaniu uczestnik musiał rozpoznać kogoś lub coś; trzeci etap składał się ze szczegółowych pytań z treści czterech tomów powieści. Spośród uczestników wyłoniliśmy pięcioosobową drużynę, która będzie reprezentować nasze gimnazjum na turnieju międzygimnazjalnym. Rozgrywki turnieju zostały poprzedzone występem klasy drugiej „g”, która zaprezentowała kilka scenek pod wspólnym tytułem: Harry Potter na wesoło.

 


OPOLE - MOJE MIASTO

 

   


GIMNAZJON


30 kwietnia br. odbył się w naszej szkole konkurs pod nazwą GIMNAZJON - CZYLI AWANTURA O EGZAMIN. W konkursie, przygotowanym przez panią J Fąfrowicz i p. B. Zacharewicza, brały udział drużyny reprezentujące klasy trzecie. Na kilka dni przed egzaminem, uczniowie mieli okazję powtórzyć istotne elementy wiedzy z tzw. przedmiotów wiodących. Ponieważ impreza odbywała się w przeddzień wejścia Polski do Unii Europejskiej, gimnazjaliści mogli również popisać się znajomością języków obcych.
III miejsce zajeła drużyna kl. IIIb
II miejsce drużyna kl. IIId
I miejsce drużyna kl. IIIa.


UROCZYSTOŚCI ZWIĄZANE Z WEJŚCIEM POLSKI DO UE

 

   

MISTERIUM WIELKANOCNE

 

   

"TURNIEJ TRÓJMAGICZNY


21 kwietnia do naszego gimnazjum przybyły postacie z książki J.K. Rowling „Harry Potter i Zakon Feniksa” – uczniowie trzech gimnazjów w Opolu ( PG nr 4, PG nr 6, PG nr 8 ). W korytarzu przy bibliotece szkolnej przemienionym w Hogwart z Zakazanym Lasem w tle odbył się wielki Turniej Trójmagiczny. Uczestnicy turnieju przebrani za czarowników i czarownice z miotłami w dłoniach mieli do wykonania siedem nie lada ciekawych zadań. Popisywali się ogólną wiedzą o historii Małego Maga, recytowali ulubione fragmenty książki, przemieniali się w przyjaciół Harrego i odgrywali w sposób mistrzowski sceny z ich niezwykłego życia. Punktem kulminacyjnym zabawy były czary. „Magicy” zachwycali znajomością i umiejętnościami w zakresie czarnej magii. W świat czarów wciągnęli publiczność, która chętnie uczestniczyła w zabawie z iluzją.
Uczestnicy „Turnieju Trójmagicznego” otrzymali certyfikat czarodziejów nadany przez najwyższą kapitułę w składzie: mgr inż. M. Ludwikowska z-ca dyr. PG nr 8, mgr B. Janecko n-l PG nr 4, mgr B. Błyszczakowska n-l PG nr 6, mgr D. Pytel n-l PG nr 8 – główny organizator turnieju.
Uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą o Harrym Potterze i świecie magii, za co zostali nagrodzeni nie tylko drobnymi prezentami ale również gromkimi oklaskami widowni.


POKAZ PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ


   


OSIEMCINY 2004

 

  

OMNIBUS 2004


19 maja odbył się coroczny konkurs dla klas pierwszych - OMNIBUS. Do walki o tytuł najlepszego, najbardziej oczytanego i wszechstronnego gimnazjalistę stanęło 14 uczniów z sześciu opolskich gimnazjów. W pierwszym etapie konkursu uczestnicy musieli rozwiązać test. Najlepiej z pytaniami z zakresu matematyki, polskiego, historii i wiedzy o współczesnym świecie poradzili sobie: Maciej Pisarek - PG5, Katarzyna Pelc - PG5, Daria Rześniowiecka - PG8, Paweł Podolski - PG1 oraz Agnieszka Szczakiel - PG4. Po rundzie finałowej, w której finaliści odpowiadali na pytania jurorów wygrała Daria Rześniowiecka z naszego gimnazjum. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.