Yesterday1968

Szkolna Wycieczka Do Auschwitz  Birkenau

03 X 2008r. odbyła się szkolna wycieczka dla klas trzecich naszego gimnazjum do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu –Brzezince. Gdy dojechaliśmy na miejsce, wszyscy w ciszy i skupieniu opuścili autokar i udali się w kierunku muzeum. Zwiedzanie zaczęliśmy od obejrzenia filmu. Już po pierwszych sekundach cały gwar ucichł. Oglądaliśmy obrazy bólu, cierpienia, rozpaczy, smutku,  które były udziałem tych ludzi - jeńców i więźniów. Kiedy film się skończył, przez długą chwilę nikt nie ruszał się z miejsca. Nikt nic nie mówił. Wszyscy mieli jakieś wyobrażenie o tym miejscu ale nie takie. Po projekcji filmu udaliśmy się na teren wielkiego cmentarza aby uczestniczyć w niecodziennej lekcji historii. Przewodnik opowiadał o wszystkim, co wydarzyło się w tym miejscu w latach 1940-45, gdzie śmierć poniosło od 1 000 000 – 6 000 000 ludzi. Każdy ze zwiedzających w tym miejscu  zachował się godnie i z powagą. Ta chwila refleksji powinna pozostać na długo w naszej pamięci.  Wiem, że wizyta w tym miejscu zostanie w każdym, kto tam był, na zawsze. To najlepsza lekcja historii już bądź, co bądź współczesnej dla każdego ucznia i człowieka, który zobaczy to na własne oczy.

Krzysztof Nowak klasa 3a