Aktywizacja uczniów

Today257
Yesterday991
This week1248
This month28214
Total1384523

 

Zapraszamy na nową stronę PSP 33: www.psp33.opole.pl 

-------------------------------------------------------------------------------------------

Jeden świat - kluby filmowe

My kupujemy. Kto płaci?

14 grudnia br. po raz kolejny uczniowie mogli uczestniczyć w zajęciach w ramach projektu „Patrz i zmieniaj". Tym razem klasa 1a zastanawiała się nad tematem „My kupujemy. Kto płaci?". Uczniowie mieli okazję poznać mechanizmy funkcjonowania współczesnego handlu oraz zastanowić się, jaką drogę przebywają towary, zanim trafią w nasze ręce.

            Szczególnie ciekawe okazały się „badania" naszych ubrań - każdy sprawdzał, gdzie zostały wyprodukowane. Potem, w czasie projekcji tytułowego filmu dokumentalnego,  była okazja do przemyślenia kilku zagadnień: dlaczego znane marki europejskie mają swoje fabryki w najbiedniejszych rejonach świata, jak wyglądają tam warunki pracy, kto zarabia najwięcej, a kto najmniej, a także co my możemy zrobić, aby sytuacja wyglądała inaczej.

            W podsumowaniu tych ciekawych warsztatów uczniowie podkreślali, że nie zdawali sobie sprawy z bezwzględności mechanizmów rynkowych. Zaskakujące i poruszające było dla wszystkich również to, że robotnicy pracują w tak niehumanitarnych warunkach.

                                                                                              Urszula Zawada, Beata Sawczyn

Informacje o projekcie

W tym roku szkolnym nasza szkoła  przystąpiła do udziału w projekcie

Patrz i zmieniaj organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.


 

Celem programu Patrz i zmieniaj jest kształtowanie wśród uczniów postawy odpowiedzialności za kształt dzisiejszego świata i zachęcanie ich do osobistego zaangażowania na rzecz jego zmiany.

 


Podczas realizacji projektu wykorzystamy filmy dokumentalne przedstawiające najważniejsze zagadnienia współczesnego świata (prawa człowieka, nierówności społeczne, demokracja, handel międzynarodowy)  i ukazujące, w jaki sposób codzienne wybory Polaków wpływają na życie ludzi w innych regionach świata.

 

W ramach projektu uczniowie Patrzą / oglądają film /  i Zmieniają / podejmują własne działania /.

Dzięki udziałowi w projekcie dowiemy się gdzie produkowane są nasze ubrania, jaki mamy wpływ na zmiany klimatu, jaki mamy wpływ na migracje do Europy, jak kupować odpowiedzialnie i wspierać rozwój krajów Południa.

 

Czym są globalne współzależności?

 

Nasze ubrania produkowane są w różnych częściach świata, surowce do produkcji elektroniki pochodzą z wielu kontynentów, rządy które wybieramy wspierają rozwój innych krajów i prowadzą wojny, korporacje, których produkty kupujemy operują w większości państw na świecie. Swoimi codziennymi wyborami - konsumenckimi

i obywatelskimi - wpływamy więc na losy ludzi w wielu zakątkach globu, podobnie oni - mają wpływ na nas. Nie można zrozumieć dzisiejszego świata bez zrozumienia globalnych współzależności!

LEKCJA WOLNOŚCI NA BIAŁORUSI

15 grudnia 2009 roku w naszej szkole odbył się Festiwal Nauki, w ramach którego przeprowadzone zostały warsztaty  z cyklu Patrz i zmieniaj na temat łamania praw na Białorusi.

W warsztatach wzięła udział klasa III c.

Cele zajęć:

  • Poznanie sytuacji politycznej na Białorusi oraz zapoznanie z przebiegiem wyborów prezydenckich w 2006 roku.
  • Zrozumienie , iż łamanie praw człowieka jest zagrożeniem demokracji.
  • Zaplanowanie działań, które mogły by wpłynąć na zmianę sytuacji politycznej na Białorusi.

Uczniowie przygotowali na zajęcia najważniejsze wiadomości na temat historii Białorusi, jej symboli, położenia geograficznego, gospodarki, przywódców.

Czytaj więcej...

ŚWIĘTA WODA

         10 marca 2010 roku w ramach projektu „Patrz i zmieniaj" w naszej szkole odbyły się warsztaty poświęcone problemowi braku na świecie czystej wody dla ludzi i środowiska. Uczniowie klasy I a uczestniczący w zajęciach dowiedzieli się jakie konsekwencje może mieć nieracjonalne gospodarowanie  zasobami naturalnymi. Zastanawiali się jakie działania można podejmować , aby nie marnować wody pitnej.

Czytaj więcej...